Jak zwiększyć efektywność nauki?
Co zrobić, aby uczyć się skutecznie?

skupieni
Zastanawiało Cię kiedyś, dlaczego ciężko Ci się skupić na niektórych zajęciach?
Co możesz zrobić, aby zwiększyć efektywność swojej pracy?

Wrzesień to dla uczniów miesiąc nowych postanowień związanych z rozpoczęciem roku szkolnego. Wiele osób chce uczyć się przede wszystkim efektywnie – zależy im na tym, aby nauka nie trwała zbyt długo, ale żeby wiedza, którą zdobywają została w głowie jak najdłużej i zaprocentowała w przyszłości. Pojawiają się pytania: jak się skutecznie uczyć? Co robić, żeby zapamiętywać więcej i na dłużej? Jak się do tego zabrać? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek 🙂

Skup się tylko na nauce

Odłóż wszystkie „przeszkadzajki” na bok, a innym domownikom zakomunikuj, aby Ci nie przeszkadzali. Jeśli możesz, ucz się bez telefonu i komputera – wydrukuj sobie notatki, na których zresztą będziesz mógł pisać i zaznaczać najważniejsze rzeczy. Niech Twój mózg wie, że nadszedł czas nauki oraz że nie wybije Cię z rytmu żaden sms, mail, telefon ani nic innego.

Znajdź odpowiednie miejsce

Bardzo ważne jest miejsce do nauki. Pamiętaj aby była to przestrzeń, w której czujesz się dobrze i wiesz, że nikt Ci nie będzie przeszkadzał. Uprzątnij swój pokój, a w szczególności biurko. Będzie Ci zdecydowanie łatwiej skupić myśli na tym, co istotne. Nie zawsze musisz siadać do biurka w Twoim pokoju. Warto zmieniać miejsca nauki – raz możesz uczyć się w domu, innym razem w bibliotece lub parku. Gdy próbujesz sobie coś przypomnieć podczas pisania egzaminu, możesz skojarzyć okoliczności, w których uczyłeś/uczyłaś się danego zagadnienia i wrócić myślami do tej chwili. Twój mózg łatwiej odnajdzie tę wiedzę i przypomnisz sobie potrzebne informacje.

Zaplanuj ile czasu poświęcisz na naukę

Nastaw się, że będziesz uczyć się określoną ilość czasu. Ważne jest, aby był on dopasowany do Twojej kondycji psychicznej oraz fizycznej. Jeśli czujesz danego dnia, że nie możesz zebrać myśli, ani na niczym się skupić, lepiej najpierw odpocznij, zrób coś co lubisz robić, pójdź na spacer, wycisz się lub prześpij chwile. We wszystkim ważna jest równowaga, dlatego pamiętaj aby o siebie dbać. Przemęczenie nie pomaga w nauce i zdecydowanie zmniejsza zdolność przyswajania wiedzy. Szkoda po prostu Twojego czasu na zasypianie nad notatkami

twarz pod ksiazka

Podziel materiał na części

Jeśli masz dużo materiału do opanowania, podziel to wszystko na części. Rozplanuj sobie naukę poszczególnych etapów w czasie. Dzięki temu nie będziesz się uczył/uczyła na ostatnią chwilę, co oszczędzi Tobie stresu. Nauka dużej ilości materiału powoduje, że wszystko zaczyna się mieszać, natomiast małe partie łatwiej zapamiętać.

Zaplanuj powtórki, bądź systematyczny

Bardzo ważna jest systematyczność! Nie rób sobie zaległości – ucz się na bieżąco, dzięki temu unikniesz konieczności uczenia się wszystkiego na raz. Jeśli zależy Ci na tym, aby dany materiał zapamiętać jak najdłużej, powinieneś go powtarzać co kilka dni. Spójrz na krzywą zapominania Ebbinghausa. Bardzo dobrze obrazuje ona jak szybko człowiek zapomina tego, czego się nauczył i jak często należy powtórzyć materiał, aby został on w pamięci na dłużej.

krzywa zapominania
Źródło: https://klubpolek.pl

Zanim zabierzesz się za naukę kolejnej partii materiału powtórz treści, które już przyswoiłeś.

Ucz się tworząc skojarzenia

Nie bez znaczenia są emocje związane z nauką. Najlepiej uczyć się humorystycznie, kojarząc niektóre elementy z jakąś krótką historią, przedmiotem bądź osobą. Możesz również gestykulować lub wykonywać sekwencje ruchów, a także rymować. Gwarantuję Ci, że przypomnisz sobie to wszystko podczas egzaminu, a stres zostanie rozładowany 😌

Ucz się z porządnych notatek

Dużo więcej zapamiętasz jeśli będziesz robić odpowiednie notatki. To pozwala przetworzyć i wyselekcjonować najistotniejsze wiadomości. Warto, aby były one Twojego autorstwa – więcej zapamiętasz podkreślając ważne dla Ciebie elementy i będziesz mógł opisać problem własnymi słowami, takimi, jakie najprawdopodobniej przyszłyby Ci do głowy podczas egzaminu. Każdy z nas sam najlepiej wie jakie zagadnienia sprawiają mu trudność i jakiej partii materiału musi poświęcić więcej uwagi. Pamiętaj, że dobra notatka powinna zawierać tylko najważniejsze informacje, dlatego unikaj przepisywania dużych partii tekstu.

Używaj kolorów, rób rysunki, zrób punktowy skrót notatki

Warto stosować kolory, rysunki, skróty myślowe, drzewa pamięci – rozrysuj co z czego wynika. Wypunktuj sobie najważniejsze elementy. Dobrym pomysłem jest też robienie notatek graficznych. W szczególności, gdy jesteś wzrokowcem. Notatki stają się wtedy różnorodne i łatwiej zapamiętać wyróżniające się elementy. Pamiętaj jednak, że najważniejsza jest wartość merytoryczna a rysunki nie muszą być w 100% dopracowane estetycznie.

Mapa myśli
Źródło: www.freepik.com

Jeśli jesteś słuchowcem, nagraj siebie lub kogoś czytającego tekst. Możesz wtedy odsłuchiwać takie nagranie dodatkowo przy okazji wykonywania innych czynności w ciągu dnia (gotowanie obiadu, droga do szkoły itp.).

Ucząc się samemu, możesz głośno powtarzać materiał – to również pomoże Ci w zapamiętywaniu, w szczególności, gdy egzamin ma być ustny.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *